Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Belgie

Belgické plavební cesty, úžasná směsice zapadlých ospalých průplavů, městských grachtů a moderních vodních tepen směřujících do pulsujících přístavů. Vydejte se za vůní pralinek, waflí a pivních specialit.

belgie-sppraha-2016-07belgie-sppraha-2016-04belgie-sppraha-2016-06

Přestože Belgie patří mezi malé země, je pro milovníky rekreační plavby přitažlivá z mnoha důvodů. Na jihu lákají svými kopci zalesněné Ardeny, naopak Bruggy a Gent u Severního moře se pyšní středověkou atmosférou, skvostnou architekturou cechovních domů a mnoha proslulými památkami. Obě tyto oblasti jsou dobře dosažitelné z nabízených přístavů. Zcela netradičním pohledem budete poznávat rozmanitá belgická zákoutí, vesničky i zářící města. Vychutnejte si skleničku vína, skvělého belgického piva či originální belgické pralinky na letní palubě své lodě při západu slunce. Poklidná plavba malebným venkovem či tep velkoměst z okázalých nábřeží Vás dozajisté zcela uchvátí.

belgie-sppraha-2016-03belgie-sppraha-2016-05belgie-sppraha-2016-02

Z hlediska plavebního vykazuje Belgie celkem 1961 km vodních cest, což vzhledem k rozloze a členitosti části území jistě není málo. Jak již bylo naznačeno, přírodní podmínky pro vznik belgické plavební sítě nebyly tak jednoduché jako v sousedním plochém Nizozemsku. Jednotlivé belgické vodní cesty totiž neprobíhají pouze rovinatým přímořím severu, ale i jižními oblastmi s velmi členitým terénem, kde bylo nutné při stavbě vodních cest budovat velké množství plavebních stupňů a často zřizovat i velkorysé a nákladné plavební objekty. Není náhodou, že právě v Belgii bylo postaveno nejmodernější šikmé zdvihadlo Ronquieres, které překonává rozdíl téměř 70 výškových metrů. Pohled na více než tisícitunovou loď sjíždějící po kolejích do údolí je fascinující i pro zkušeného kapitána.

   Mapa plavební oblasti:

Belgie s lodí - mapa plavební oblasti

Uvolněte kotevní řetězy a vydejte se za poznáním belgických Flander, regionu s přeshraniční vlídností a netušeným bohatstvím. Plavební cesty ve Flandrech dohromady vytvářejí nejkompaktnější nabídku jednotlivých druhů vodních cest v Evropě. Najdou se zde svérázné vedlejší kanály, klikatící se řečiště a také plavební cesty určené pro provoz velikých nákladních lodí. Tato rozmanitost je patrná na první pohled. Z nesčetných přístavních měst vedou krajinou jak stříbrné nitky hladiny řeky a průplavů až k nejvýznamnějším belgickým městům ve vnitrozemí. Brugy, Gent, Courtrai, Antverpy, Brusel, Mons, Lille, celé království Vlámů a Valonů se rozprostírá před přídí vaší lodě. A co více - jako v jediné destinaci si můžete užívat kouzla přeshraniční plavby. Pohnutím kormidla vplujete do vod Francie, můžete navštívit přístavní Dunkerque či historický Watten. Ze země pivních gurmetů se jak mávnutím kouzelného proutku ocitnete v zemi hrdých vinařů.

belgie-sppraha-2016-10belgie-sppraha-2016-11belgie-sppraha-2016-12

Milovníci plavebního, námořního, gastronomického a historického dědictví si bezpochyby přijdou v Belgii na své. Objevte přírodní dědictví v údolí d´Yser, de la Lys a de la Deule. Region Lys je též zdrojem inspirace pro bezpočet umělců. Ochutnejte typické rybí speciality, slávky jedlé, mořské šneky nebo třeba jenom obyčejné hranolky s majonézou, které zde milují opravdu všichni. Vzhůru za nekonečnou řadou zážitků do kosmopolitní země vonící čokoládovými vaflemi.

Plavba Belgií je unikátním zážitkem. Plavební provoz je však zejména v úsecích Bugge / Gent / Deinze poměrně silný, proto všem bezprůkazovým kapitánům doporučujeme využít náš kompletní informační a zácvikový servis, aby dny dovolené byly dny opravdové pohody, klidu a relaxace.

belgie-sppraha-2016-01belgie-sppraha-2016-08belgie-sppraha-2016-09

  Charakteristika plavební oblasti:

Domovské přístavy: Eeklo, Nieuwpoort

Počet plavebních komor: 89

Počet splavných kilometrů: 1961

Jednosměrné plavby: ne

Nabízená plavidla: výběr nabízených lodí zde

Specifika: silnější provoz v exponovaných úsecích, nutnost telefonického kontaktu s dispečinkem plavebních komor, atypické provedení některých zvedacích mostů, registrace plavidla při příjezdu z Francie v rámci plavby ve směru Pont a Bar - Dinant na první belgické plavební komoře (pouze plavidla plující pod francouzskou vlajkou)

Doporučená cesta z ČR: republiku opustíme po dálnici D8 přes Plzeň a Rozvadov, v Německu navazují dálnice A6, A3 (Norinberk / Frankfurt / Bonn) / A59 / A4 (Aachen) / A76 (27 km Holandskem) / vjezd do Belgie - A2 / A13 (Antverpy) / A12a / A11 (N49) Eeklo (do Nieuwpoortu dále přes Brugge na A18). Veškré dálnice jsou bezplatné, výjimkou by bylo, pokud byste Antverpy nemíjeli tak jak je uvedeno výše, ale zvolili severní spojku mezi A12/A11 (tzn. mimo A12a), zde je zpoplatněn Liefkenshoektunnel (osobní automobil 6 EUR). Maximální rychlost na dálnicích je 120 km/h. Dálnice jsou velmi kvalitní s dlouhými úseky vybavenými veřejným osvětlením.

Celková vzdálenost od hranice ČR: 950 - 1000 km dle přístavu

Nejbližší  letiště s pravidelným spojením do ČR: Brusel

belgie-sppraha-2016-14belgie-sppraha-2016-16belgie-sppraha-2016-20