Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Ardeny

Ardény, svébytný region ležící na území tří států - Lucemburska, Belgie a Francie. Převážná část Arden je pokrytá hustými lesy, pahorky přibližně 350–500 m vysokými a krásnou neporušenou přírodou.

francie-ardeny-sppraha-2016-1francie-ardeny-sppraha-2016-2francie-ardeny-sppraha-2016-3

Ať zvolíte kratší nebo delší plavební trasu, všude poplujete zalesněnou, divokou krajinou střídající se s malebnými vesničkami, němými svědky rozličných etap dějin Francie. Hluboká údolí meandrující řeky Meuse dotvářejí nespoutaný charakter překrásné přírody, monumentální hrady a zámky působí tajemným dojmem a plavební cesta mění charakter od zapomenutého ospalého průplavu po moderní dopravní tepnu. Ojedinělá plavba Ardénami vám umožní objevovat pro "suchozemce" skryté historické památky, nahlédnete na velké a legendární « Dames de Meuse » v Laifour, hrady a tvrze Hierges, Givet, Sedan, Namur... Ponořte se do přírodních lokalit a rezervací Montherme, Thilay, Bogny na Meuse. Na vlastní kůži nezapomeňte vyzkoušet gastronomické bohatství ‐ “tarte au sucre, boudin blanc de Rethel” či typické slaninové saláty. Nesmíme opomenout ani věhlasné nápoje ‐ pivo Stenay, belgická piva a samozřejmě slavné Champagne... V Ardednách zůstala matka příroda královnou. Řeka Meuse má v sobě kouzlo zanechávající v každém cestovateli nezapomenutelné emoce. Příjemné vzpomínky zůstávají...

francie-ardeny-sppraha-2016-4francie-ardeny-sppraha-2016-5francie-ardeny-sppraha-2016-6

   Mapka plavební oblasti:

Ardény - mapa plavební oblasti

Ardény jsou velmi krásnou, někdy neprávem opomíjenou plavební oblastí. Unikátní možností je týdenní plavba z francouzského přístavu Pont a Bar do belgického přístavu Dinant a zpět. Původně malý a zapomenutý průplav s malými, leč modernizovanými zdymadly a průplavními tunely postupem času střídá čistě říční úsek s nákladní dopravou. V hlubokém údolí budete proplouvat opravdu jedinečnými scenériemi. Na první belgické plavební komoře bude vaše loď registrována belgickými úřady a bude vám vystaven doklad povolující bezprůkazovou plavbu na belgickém území. Není se třeba ničho obávat, jedná se o rychlou administrativní formalitu, kterou provádí sám zdymadlář. Doklad je obyčejný papír formátu A4 s nezbytnými údaji, razítkem a vaším podpisem.

francie-ardeny-sppraha-2016-7francie-ardeny-sppraha-2016-8francie-ardeny-sppraha-2016-9

Velmi hezká je však i možnost plavby jižním a západním směrem, kdy můžete navštívit věhlasný Verdun, Reims apod. Proplutí soustavou místních průplavů je pro milovníky rekreační plavby opravdovým zážitkem. Hluboké zářezy střídají průplavní tunely, pozvolné svahy příkré skály. Region plný zážitků.

Canal de la Meuse, tunel Revin
Vjezd do průplavního tunelu Revin na plavební trase Pont a Bar - Dinant

  Charakteristika plavební oblasti:

Domovské přístavy: 4

Jednosměrné plavby: ne

Počet splavných kilometrů v plavební oblasti: 365

Počet plavebních komor: 97

Průplavních tunelů: 5

Vzdálenost od hranic ČR: cca 850 km

Letecká doprava: nejbližší letiště s pravidelnou linkou do České republiky je Brusel. Vzhledem k poměrně veliké vzdálenosti od letiště a ne úplně dobré návaznosti veřejné dopravy doporučujeme individuální dopravu automobilem.

Ostatní: řada plavebních komor v oblasti je automatických s dálkovým ovládáním. Ovladač obdržíte při předávce plavidla. Zhruba 100 - 200 metrů přd semaforem plavební komory je umístěna značka vyzývající k obsluze dálkového ovladače. V tomto místě zmáčknete tlačítko "vjezd do plavební komory". Program zdymadla vaší loď zaregistruje a pokud nebyla žádost uplatněna dříve v protisměru, začne ihned připravovat komoru pro vaši jízdu. Skutečnost, že je váš požadavek proplavení registrován, je indikováno žlutým kmitavým světlem, které doplňuje obvyklé signály na vjezdovém semaforu komory.

francie-ardeny-sppraha-2016-10francie-ardeny-sppraha-2016-11francie-ardeny-sppraha-2016-12