Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Canal du Midi

Nechte se hýčkat legendárním průplavem Midi, fantastickou kombinací stavitelského umu předků, středomořského klimatu, nádherné přírody, špičkové gastronomie a hřejivého slunce. Kanál dvou moří je dílem barona Riqueta (1604‐1680). Jeho výstavba trvala 14 let a zajišťovalo jí přes 12000 dělníků. Vše zůstalo od uvedení do provozu prakticky beze změny: kruhová a oválná zdymadla, která spolehlivě fungují od 17. století, elegantní, do oblouku postavené mosty v antickém stylu, které jsou celosvětovým historickým dědictvím...

midi_1_1_1midi_3_3_3midi_2_2_2

Z Agde, slavného jihofrancouzského městečka zasvěceného jak zemědělství, tak rybolovu, nebo z malebného Hompsu, ležícím uprostřed vinohradů v kraji Katarů se kanál dál líně vine romantickou krajinou, kde již na dálku ucítíte vábivou vůni středomoří. Díky slunečním paprskům, jejichž svitu stíní řady košatých platanů rostoucích podél břehů kanálu, lze při plavbě spatřit třpytivou různobarevnost květin, keřů a palem nebo slyšet cvrkot cvrčků a cikád. To vše tvoří nezaměnitelné kouzlo, které pociťujete při každém okamžiku Vaší dobrodružné plavby. Plavba po du Midi je nezapomenutelným zážitkem plným barev a chutí.

canal-du-midi-sppraha-2016-01canal-du-midi-sppraha-2016-02canal-du-midi-sppraha-2016-03

   Mapa plavební oblasti Canal du Midi:

Canal du Midi - mapa plavební oblasti

Plavební oblast patří k výjimečným destinacím, kde se ocitnete naprosto vytržení od tradičního způsobu trávení dovolené. Destinace je zajímavá zejména díky bezpočtu kouzelných míst a turistických atrakcí v blízkém okolí. Snadno dostupné pláže, na kterých můžete trávit čas zahálkou u břehů Středozemního moře, nebo průzkumem divokého a mystického pobřeží Camargue. Pro milovníky čisté přírody jsou zde rozsáhlé přírodní parky s ideální možností pozorování nejrozmanitějších druhů fauny: růžových plameňáků, býků, divokých koní a přibližně 350 druhů nejrůznějšího ptactva, které migruje a hnízdí v deltě řeky Rhone. V této lokalitě můžete snadno pořídit safari fotografie přímo z lodě.

canal-du-midi-sppraha-2016-04canal-du-midi-sppraha-2016-05canal-du-midi-sppraha-2016-06

Pocity mořeplavců zažijete na L´etang du Thau: vydejte se za dobrodružstvím na rozlehlé slané jezero Thau, kde okusíte jedinečné kouzlo „námořní plavby“, objevíte půvab malých sympatických přístavů, tak přívětivých jako je Frontignan, Bouzigues, Mèze nebo Marseillan. Svojí loď uvažete přímo na hlavní městské kolonádě a od nejbližší vynikající restaurace vás dělí 20 metrů.

canal-du-midi-sppraha-2016-07canal-du-midi-sppraha-2016-09canal-du-midi-sppraha-2016-08

Nechybí ani možnost vydat se za poznáním kulturních historických zajímavostí. Město Aigues‐Mortes s bohatou historií patřilo k sídelním místům francouzských králů a je zajímavé i svými 1640metrů dlouhými hradbami, které obklopují a chrání historické centrum s pěší zónou, jehož vznik sahá až do 13. století. Samozřejmě nesmíme opomenout Carcassonne - říká se o něm, že je nejzachovalejším středověkým městem v Evropě. Je také přirovnáván k Disneylandu 13. století, a to díky svému vzhledu, připomínajícímu zvětšenou dětskou hračkou. Ulice jsou úzké, plné krámků se suvenýry, restaurací a kaváren. Nezapomeňte ochutnat též místní gastronomické speciality - cassoulet - vydatné dušené jehněčí, či jinou delikatesu - kachní maso s bílými fazolemi a bylinkami. Samozřejmostí jsou též nejrůznější rybí speciality a tradiční pokrmy z plodů moře, vše doplněné skvělými víny z místní produkce.

canal-du-midi-sppraha-2016-10canal-du-midi-sppraha-2016-11canal-du-midi-sppraha-2016-12

V současné době je celá plavební trasa Canaux du Midi od břehů Atlantiku po pobřeží Středozemního moře funkční a splavná. Celý úsek vodní cesty je až na výjimky doménou plavby rekreační a sportovní. Desítky obytných lodí, motorových jachet, hausbótů a hotelových lodí se vydávají po stopách dějin a v poklidném tempu proplouvají nádhernými scenériemi korunovanými závěrečným vplutím do průzračných vod jezera Thau. Potřebná infrastruktura pro vodní turistiku je téměř dokonalá, v každé vesničce jsou připravená úvaziště pro malá plavidla, na trase je bezpočet přístavů s možností doplnění pitné vody či připojení plavidel na síť 220V. Ve větších městech lemují břehy kanálu útulné kavárničky a restaurace. Obsluha plavebních komor je usměvavá a ochotná - proplavovat lodě na Cl. du Midi je prestižní záležitostí.

canal-du-midi-sppraha-2016-13canal-du-midi-sppraha-2016-15canal-du-midi-sppraha-2016-14

   Charakteristika plavební oblasti:

Domovské přístavy: 13 základních přístavů, viz mapka

Jednosměrné plavby: ano

Počet splavných kilometrů v plavební oblasti: 370 km (včetně vedlejších odboček)

Počet plavebních komor: 51

Průplavní tunely: 1

Vzdouvací žlab: 1 (Beziers, t.č. mimo provoz)

Vzdálenost od hranic ČR: 1200 km

Letecká doprava: mezinárodní letiště mají města Carcassonne, Toulouse a Montpellier. Podél průplavu vede hlavní železniční trať, stanice Carcassonne, Sete a Narbonne jsou též zastávkami rychlovlaků TGV

Ostatní: plavba po jezeře Thau může být znemožněna v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek, eventuelně může být realizována v lodních kolonách za doprovodu plavidel lodivodské služby. Zvedací most ve Frontignanu (mezi Sete a Carnonem) má omezenou provozní dobu - při objednávce plavidla Vás budeme o přesných proplavovacích hodinách informovat. Při plavbě do centra Sete je důležité brát na zřetel provozní dobu zvedacích mostů a též vliv přílivu a odlivu. Tomu je potřeba podřídit způsob vedení plavidla (uvedeno v informačním balíčku). V plavební oblasti jsou rozšířeny všechny typy plavebních komor - ruční, poloautomatické i zcela automatické. V letech 2012 a 2013 proběhla další modernizace průplavu a počet automatických plavebních komor se navýšil. Další modernizace započala v roce 2015. Plavební podmínky na průplavu jsou poměrně jednoduché, velice vhodné i pro začátečníky. Vplutí na širé moře (např. Port la Nouvelle atd.) je zakázáno, pro říční lodě jsou vyhrazená patřičná stání. Pláže pro koupání ve Středozemním moři jsou dostupná z takových míst pěšky krátkou procházkou.

Podrodné informace o průplavu naleznete též na www.canaldumidi.cz

canal-du-midi-sppraha-2016-16canal-du-midi-sppraha-2016-17canal-du-midi-sppraha-2016-18