Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Lot - řeka fascinujících scenérií

Vítejte v pohádkovém světě horního toku řeky Lot. Tato vodní cesta je sice trasou izolovanou, to ji však nic neubírá ze své krásy a půvabu - ba naopak... Fascinující scenérie, hrady a zámky pyšně se tyčící nad řekou, živá a pulsující městečka plná svébytné architektury či ojedinělá gastronomie činí z této plavební oblasti hojně navštěvovanou destinaci, která zanechává nesmazatelné vzpomínky. Jako byste vstoupili do pohádkové říše fantazie.

lot-2016-04lot-2016-06lot-2016-08

Každým rokem se navíc díky úsilí místní samosprávy splavná délka úseku o nějaký ten kilometr prodlužuje. V letech 2008 - 2010 tak byly obnoveny dvě plavební komory, v roce 2011 pak další jedna, v roce 2015 došlo k prohrábkám na dalších dvou kilometrech vodní cesty.

   Mapka plavební oblasti Lot:

        Lot - mapa plavebni oblasti

Jako kapitáni své lodi poplujete po jedné z nejkrásnějších francouzských řek. V pomalém tempu poklidné plavby poznáte neuvěřitelnou rozmanitost zdejší krajiny: barevné skály, kde hnízdí stovky ptáků, zalesněné kopce, jeskyně, dolmeny, malebné vesničky, překrásné zámky (Château de Mercues...) a řadu dalších památek. Lot je také krajem gastronomie s víny Katarů, confity a nejrůznějšími druhy foie gras - delikatesními ztučnělými játry vodních ptáků, především hus a kachen. Tato delikatesa, její výroba a konzumace, je zde považována za národní kulturní památku.

lot-2016-09lot-2016-02lot-2016-05

Samotnou kapitolou je tzv. černé víno produkované pouze v poklidné oblasti řeky Lot. Citujme raději doslova z Atlasu vinařů: "...území Cahors zahrnuje asi 40 vinic na obou březích řeky Lot. Vyrábí se zde pouze červené víno, které pro svou velmi tmavou až inkoustovou barvu je nazýváno černé víno. Obsahuje nejméně 70% odrůdy Malbec a zbytek jsou odrůdy Merlot a Tanat. Vína mají výraznou ovocnou vůni, dobrou švestkovou chuť a vláčnou texturu. Musí se nechat zrát minimálně 5 let." Plavební oblast Lot je zkrátka jedinečná, nabitá zážitky všech druhů. Pokud tedy není jediným cílem dovolené co největší počet uplutých kilometrů, ale spíše originální způsob poznání jedinečné oblasti, Lot Vás určitě nezklame.

   Charakteristika plavební oblasti Lot:

Domovské přístavy: Luzech, Douelle, Cahors, Bouzies

Jednosměrné plavby: ne

Počet splavných kilometrů v plavební oblasti: 79

Počet plavebních komor: 17 (z toho 15 samoobslužných)

Vzdálenost od hranic ČR: cca 1250 km

Letecká doprava: nejbližší mezinárodní letiště s přímou pravidelnou linkou z ČR je v Toulouse. Přímé vlakové spojení, jízdní doba 1 hodinu 15 minut. Malé vnitrostátní letiště je i v Cahorsu.

Ostatní: unikátní plavební cesta, která byla v minulosti napojena na zbytek plavební sítě. Většinu plavebních komor si obsluhujete sami - nejste tak nijak vázáni jejich provozní dobou. Od padesátých let dvacátého století je však úsek Luzech - Lustrac nesplavný. Svébytný úsek horního Lotu může být na jaře postižen povodněmi. Při vzniku této varianty Vám operativně zajistíme náhradní trasu v sousední lokalitě. Lot je zkrátka výjimečný po všech směrech.

lot-2016-03lot-2016-07lot-2016-01