Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Jezero Loch Ness

Dovolená s lodí

Snad každý člověk zná příšeru, která tolik proslavila jezero Loch Ness. První zmínka o této senzaci se datuje již do roku 800 našeho letopočtu, kdy se objevila zpráva o jezerní obludě v životopise svatého Gila. Poté se dlouho nic nedělo, až se v roce 1934 dostal záhadný tvor opět na přetřes. V novinách tehdy jakýsi londýnský lékař zveřejnil snímek siluety, která byla záhy nazvána Lochnesskou příšerou a přinutila spousty nadšenců, novinářů i vědců zkoumat toto místo a snažit se prokázat či definitivně vyvrátit existenci tolik diskutovaného tvora. Do dnešních dní však zůstává viset magický otazník nad jezerem Loch Ness. Vydejte se vlastnoručně řízenou lodí po hladině jezera, které je opředeno záhadami...

   Loch Ness - plavební mapa:

Plavební mapa jezera Loch Ness - CK SP Praha

lch-01lch-02lch-3

Měli bychom si ale také trochu přiblížit jezero samotné. Jeho délka 27 kilometrů a hloubka až 600 metrů svádí lidi k diskusi o možném výskytu podvodních jeskyní, kde by se bez problémů tak velký tvor mohl skrývat. Na mapě se toto jezero podobá dlouhé škvíře, jako by celé Skotsko puklo vejpůl. Ve skutečnosti je to geologický zlom Great Glen (Velké údolí) s celým řetězem jezer od Atlantiku až k protějšímu Severnímu moři. Rarita vznikla v době, kdy se kusy pevniny odstrkovaly a zase spojovaly a kdy si novorozené kontinenty teprve vymýšlely tvar. Do jezera vtéká šest velkých řek a tak je toto jezero bohatě zásobeno sladkou vodou. Zvláštností je, že dodnes je oblast slušně seismicky aktivní a jsou zde registrovány v průměru tři zemětřesení za století o intenzitě asi 4 stupňů Richterovi stupnice. Samotné jezero Loch-Ness je staré asi 10 000 let a jeho vznik se datuje do období konce poslední doby ledové. V tuto dobu Velkou rokli vyplňoval mohutný ledovec, který se táhl až k Moray Firth.

Skotský výtvarný průmysl neváhal a vyrobil obludu z Loch Ness ze dřeva, papíru, z gumy a plyše. Můžeme ji zde dostat v podobě nafukovací matrace, náhrdelníku či vyobrazenou na tričku. Lochnesští svou obludu milují a nikdy se o ní nevyjadřují hanlivě, ale něžně jako o Nessie. Dokonce mívá na hlavě kostkovanou čepici, která se v tomto koutě Skotska nosí.

A nezapomeňte, že pokud Lochnesku ulovíte, vyplatí vám pivovar Guinness desítky let vypsanou odměnu půl milionu liber. Tak hodně štěstí :-)

Návštěvnické centrum příšery
Drumnadrochit - Loch Ness - Scotland 
Tel: +44(0) 1456 450342, Fax: +44 (0) 1456 450429
E-mail: donald@lochness-centre.com
Otevřeno denně

Dovolená s lodí

.

   Charakteristika plavby:

Plavba po jezeře se nijak neliší od jakékoliv jiné plavby po rozlehlé vodní ploše. Dejte pozor v případě nepřízně počasí, vlny zde mohou v extrémním případě dosahovat výšky až 1,5m. Rovněž v mlze není radno plout a je lepší vyčkat lepšího počasí. Jezero přeplujete na plný plyn za necelé 3 hodiny.

lch-4lch-5lch-6