Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Alsasko

Alsasko je jeden z 22 metropolitních regionů Francie, přičemž se nachází na východě země u hranic s Německem a Švýcarskem. Vzdálenost od České republiky je tak relativně malá, musíte přejet pouhých 550 km. V Alsasku najdou zalíbení všichni milovníci říčního putování. Žít a užít si ‐ Canal de la Marne au Rhin. Cesta krajinou mezi lesy a jezery je zkrátka překrásná. Poplujete podél bezpočtu pamětihodnosí, hradů, zámků a mlýnů. Vězte, že při plavbě po kanálu de la Marne au Rhin Vám bude odhaleno bohatství moselského kraje. K výrazným místům regionu patří bezesporu lodní zdvihadlo v Saint‐Louis Arzviller, skála v Dabo nebo Phalsbourg - „rodiště hrdinů“. Lutzelburg zase nabízí evropské unikum v podobě tunelu a zdvihadla. Tažený prám přepravuje lodě a nákladní čluny při 41% náklonu a to v úseku dlouhém 128 metrů. V další části Vás kanál zavede do Štrasburku, kde se Vám nabídne velmi rozmanité panorama zahrnující zelená, chmelu zaslíbená údolí nebo archeologicky zajímavé oblasti.

sppraha-alsasko-2016-1sppraha-alsasko-2016-2sppraha-alsasko-2016-3

Evropská a alsaská metropole Štrasburk je sedmým největším městem Francie. Nabízí mnoho ukrytých pokladů a zajímavých míst, která zaujmou především milovníky památek, kultury a špičkové gastronomie ovlivněné blízkostí Německa. Starobylé centrum je pak bezesporu nejhezčí částí města. Nacházejí se zde nejvýznamnější místa a památky, které učinily Štrasburk slavným, jako je katedrála Notre‐Dame ‐ zázrak umění z oblasti gotiky, Kammerzellův dům nabízející výlet v čase, Malá Francie ‐ svérázná čtvrť u vody nebo třeba krytý most. Užívejte života po alsasku!

   Mapa plavební oblasti:

Alsasko - mapa plavební oblasti

Zdvihadlo Arzviller (mezi domovskými přístavy Hochfelden a Hesse) bylo zřízeno při modernizaci průplavu v šedesátých letech a nahradilo 17 původních plavebních komor na výstupu průplavu k vrcholové zdrži překonávající hřeben Vogéz. Těmito plavebními komorami vystupoval průplav o 44,5m v tak krátkém úseku, že střední délka zdrží mezi nimi byla jen 180m. Překonávání tohoto úseku bylo tedy původně velmi pomalé. Plavba zdvihadlem je ojedinělým zážitkem. Bohužel se v letech 2014 a 2015 potýkalo zdvihadlo s velkými technickými potížemi, které se projevily dlouhodobými odstávkami. Po proběhlé rozsáhlé opravě je však zařízení připravené k dalšímu provozu. Správce vodní cesty, společnost VNF slibuje, že v sezóně 2016 již vše poběží jak hodinky.

Dovolená s lodí

Domovské přístavy: Hochfelden, Hesse, Boofzheim, Saarbrücken

Jednosměrné plavby: ano (Boofzheim - Hesse, přeshraniční Hesse - Saarbrücken)

Počet splavných kilometrů v plavební oblasti: 496

Počet plavebních komor: 254

Lodní zdvihadlo: 1

Vzdálenost od hranic ČR: 550 km

Letecká doprava: nejbližším mezinárodním letištěm je Strasbourg, vzhledem k relativně malé vzdálenosti od České republiky však doporučujeme individuální dopravu automobilem.

Ostatní: plavba po Rýnu je pro veškerá rekreační plavidla všech domovských přístavů zakázána, a to i v případě pokud jste vlastníky průkazu VMP. Velmi složité plavební podmínky s intenzivní nákladní dopravou rekreační plavbu po Rýně neumožňují. Plavba ze Saarbrückenu dále severním směrem do vnitrozemí Německa je možná pouze s mezinárodním průkazem VMP nebo s příslušnými profesionálními průkazy z "velké plavby".

sppraha-alsasko-2016-4sppraha-alsasko-2016-5sppraha-alsasko-2016-6