Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Irsko

Irsko – zelený ostrov - tradiční bašta bezprůkazové plavby, v mnoha směrech kolébka říční turistiky, která stála u zrodu této formy aktivní dovolené.

irsko-sp-2016-1ir_2013_222ir_2013_333

Irsko, i přes své ideální podmínky pro říční plavbu, není vzhledem k veliké vzdálenosti od České republiky až tak často tuzemskými příznivci dovolené s lodí navštěvované. Vodní cesty v Irsku ztratily svůj hospodářský význam již před sto lety z podobných důvodů jako ve Velké Británii, ale ani zde neztratily nic ze svého ojedinělého kouzla. Dodnes se zachovalo přibližně 800 km funkčních starobylých průplavů, kde se čas jakoby zastvail. O Irsku se hovoří též jako o ráji rybářů. Irsko je však jedinečné fascinujícími přírodními scenériemi, kde by vás nepřekvapilo ani setkání s hobitem... :-) Kouzelná země která patří k tomu nejzajímavějšímu, co s lodí můžete navštívit.

irsko-sp-2016-3irsko-sp-2016-4irsko-sp-2016-5

Irsko dělíme z hlediska rekreační plavby na tři navazující vodní cesty.  Na prvním místě jmenujme Lough Erne se 154 ostrovy na severu (cca 80 km trasy, vše bez zdymadel). Druhým v pořadí je Link, spojovací kanál mezi Shannon a Erne s celkovou délkou 63 km (16 zdymadel). Tento kanál je zajímavý rovněž tím, že přestal sloužit svému účelu již někdy okolo rokuSamoobslužná ovládací deska plavební komory - foto Ing. J. Blecha 1870, pak dlouhých 120 let spal a až v letech 1987 - 1994 byl velkolepě rekonstruován a od roku 1994 opět zprovozněn. Samozřejmostí je tudíž moderní infrastruktura, skvělé přístavy a poloautomatická zdymadla, která si sami obsluhujete pomocí tlačítek na řídící desce plavební komory. Třetí pozici zaujímá horní a dolní Shannon (230 km plavební cesty s pouhými 6 zdymadly). Tato soustava tří cest umožňuje proplout Irsko prakticky celé. Na palubě vlastnoručně řízené lodě poplujete okolo tisíc let starých klášterů, zelenými pastvinami a vřesovišti mystických kořenů, tajemnými místy keltských svatyní i dubovými lesy vrhajícími stíny na zarostlé cestičky dávných druidů.

K dispozici je několik základních domovských přístavů, odkud můžete vyploutIrsko s CK SP Praha na svoji objevnou plavbu. Z památek které zahlédnete z paluby své lodě zmiňme alespoň klášterní komplex Clonmacnoise, první klášter zde byl založen již v 6. století. Později, v 7.–12. století, se stal komplex nejvýznamnějším duchovním centrem raně křesťanské církve, kam přicházeli mniši z celé Evropy. Je tu také hřbitov s keltskými kříži a 200 náhrobních desek. Navštívit můžete historické město Enniskillen, kde studovaly i hvězdy irského literárního nebe Oscar Wilde a Samuel Beckett. Přímo bokem lodě minete impozantní vodní bránu středověkého hradu se spletí starých uliček s lákavými barevnými štíty obchodů… Cestou na vás čeká jedna sympatická hospůdka vedle druhé, ať již  v Lanesborough, Athlone nebo Banagher…

   Irsko - mapa plavební oblasti:

Irsko - mapa plavební oblasti

 

 

irsko-sp-2016-2irsko-sp-2016-7irsko-sp-2016-8

Plavba po svébytném ostrově jehož patronem je svatý Patrik, který dle legendy vyhnal ze země všechny hady, je neobyčejným zážitkem. Určitou zajímavostí je, že všechny současné modely bezprůkazové říční turistiky rozšířené po celé Evropě pocházejí původem z Irska. Vzhůru ke kořenům, vzhůru na loď do Irska.

Přehled nabízených lodí: katalog lodí naleznete zde

Domovské přístavy: 6

Jednosměrné plavby: ano

Vzdálenost od hranic s ČR:  cca 2000 km

Specifika plavby: značení plavební dráhy národním značením, samoobslužné ovládání zdymadel pomocí tlačítek na řídící desce, kterou aktivujete přiložením čipu, který obdržíte v domovském přístavu