Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Švédsko

Parádní severská krajina v rámu technických pozoruhodností historických průplavů, průzračná jezera plná ryb, to je soustava kanálů Göta a Trollhättan vytvářející spojnici mezi Stockholmem a Göteborgem. V létě se ani zde nemusíte obávat nějaké nepříjemné zimy. Novinka plavební sezóny 2016 se Vám představuje v plné kráse.

svedsko-2016-2svedsko-2016-5svedsko-2016-3

Průplav Göta, po kterém se budete s vlastnoručně řízenou lodí pohybovat nejčastěji, je vodní dílo postavené v letech 1810 - 1832. Bylo vybudováno za účelem přepravy dřeva, železné rudy i vlastního železa. Postupem času, tak jako u jiných historických evropských průplavů, ustoupila nákladní doprava do pozadí a stříbrná hladina se stala doménou výletních a rekreačních lodí. Trasa kanálu dlouhého 190 km využívá rozlehlých jezer, nicméně bezmála 90 km trasy bylo potřeba vybudovat uměle. Stavitelé museli překonat výškový rozdíl 92 metrů, a tak na trase naleznete 57 svébytných plavebních komor s jednotnými rozměry 30 x 7,7 m. Na plavební trase je též řada zvedacích mostů. Mimo hlavní sezónu se lodě řadí do konvojů a proplavují hromadně ve vlnách. V plné letní sezóně je provoz zdymadel a mostů zcela plnohodnotný.

svedsko-2016-7svedsko-2016-8svedsko-2016-9

   Mapa plavební oblasti:

CK SP Praha, Švédsko - mapa plavební oblasti

Příjemnou skutečností pro všechny milovníky cyklistiky je fakt, že celou trasu plavebního kanálu lemují perfektní cyklostezky. Kombinace lodě a kola je báječná.

svedsko-2016-10svedsko-2016-1svedsko-2016-11

Co zmínit z všudepřítomných zajímavostí? Co třeba Berg - kaskádu zdymadel s vyhlídkou a golfovým hřištěm jako bonusem. Nenechte si ujet vláček do zmrzlinárny Smultronstället v Söderköpingu, nahlédněte do továrny na čokoládu v Ljungsbro. Nejen malým učaruje muzeum hraček v Ljung a muzeum automobilů v Motale. Svaly si namasírujte u manuálně ovládaného zdymadla Borensberg. Neopomeňte navštívit největší jezerní písečnou pláž ve Švédsku, proslulý písečný pruh Montala. Milovníky historie nadchne Vadstena, kouzelné středověké městečko jako z pohádky a jeho přístav v hradním příkopu. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál... Pronajměte si obytnou motorovou loď ve Švédsku a sami uvidíte, jak pestrá paleta zážitků se Vám nabízí...

Přehled nabízených lodí: katalog lodí naleznete zde

Domovské přístavy: 2

Počet zdymadel v oblasti: 57

Jednosměrné plavby: ano

Vzdálenost od hranic s ČR:  cca 1200 km (při využití trajektu Rostock - Gedser)

svedsko-2016-12svedsko-2016-13svedsko-2016-14