Proč dovolená na lodi?

Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.

Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě

Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme

Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...


  Střední Holandsko

Střední Holandsko je jednou z nejznámějších holandských plavebních oblastí. Co město, to pojem - Utrecht, Gouda, Den Haag, Haarlem, Naarden, Volendam a samozřejmě Amsterdam. Jedinečná síť plavebních kanálů a grachtů vytvářející optimální okružní plavby, kde se v přirozené rovnováze střídají tepoucí zářící města, typické vesničky se svoji neopakovatelnou atmosférou a přírodní scenérie s větrnými mlýny, pasoucím se dobytkem a blízkými loučkami jako stvořenými pro odpolední piknik. Rekreční jezera nabízejí bohaté vodní radovánky, městká centra zase kulturní a gastronomické zážitky. Vítejte v oblasti vhodné jak pro zcela začínající kapitány tak i pro větrem ošlehané mořské vlky. Střed Holandska nezklame mladší ani starší ročníky, střední oblast je zkrátka synonymem pro pohodovou rekreační plavbu.

holandsko-střed-sppraha-2016-1holandsko-střed-sppraha-2016-2holandsko-střed-sppraha-2016-3

Plavební mapa oblasti:

Dovolená s lodí.cz, střední Holandsko - mapa plavební oblasti

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve středním Holandsku nabízíme desítky lodí všech typů ve 4 přístavech

holandsko-střed-sppraha-2016-4holandsko-střed-sppraha-2016-5holandsko-střed-sppraha-2016-6

Projeďme se alespoň virtuálně po proslulém středoholandském okruhu Utrecht - Gouda - Amsterdam - Naarden - Utrecht, což je ideální trasa pro neobyčejné týdenní lodní putování. Přehled lodí ve středním Holandsku naleznete zde

   Starobylý kanál Vecht

Při plavbě středním Holandskem uvidíte, že se zde rozhodně nepodceňuje role vedlejších vodních cest pro nejmenší plavidla, které sice ve statistikách nevykazují ani tunu přepraveného nákladu, nicméně neodlučně patří k hodnotám životního a přírodního prostředí, stejně jako řeky vytvořené přírodou. Jedním z poetických kanálů je Vecht, který je průjezdný pro nižší lodě v celé své délce, největší lodě musejí centrum Utrechtu obeplout. Při dostatku času lze kanál Vecht pro cestu z Amsterdamu do Utrechtu vřele doporučit, neboť vede přes okouzlující vesničky, ve kterých uvidíte patricijské domy z minulého století. Weesp, Loenen, Nigtevecht a Breukelen – to jsou místa, která stojí za zastavení a alespoň krátkou návštěvu.

Dovolená s lodí.cz - Holandsko střed

Romantická je též plavba z Utrechtu do Goudy, kterou projedou i největší lodě.  Příď vaší lodě bude rozrážet vody Hollandse Ijssel, což  je řeka s velmi rozdílným charakterem svého toku. Právě mezi městy Utrecht a Gouda je poměrně úzká a až od Waaiersluis je široká a působí na ni dokonce příliv a odliv. V užší části vás tok povede přes města, která též stojí za pozornost - Ijsselstein, Oudewater, Montfoort…

 

holandsko-střed-sppraha-2016-6holandsko-střed-sppraha-2016-72016-99-99

   Gouda

Gouda není jenom vynikající tradiční sýr, je to hlavně nádherné historické město pyšnící se nejdelším kostelem v Nizozemsku. Loď kostela svatého Jana má úctyhodných 123 metrů. Ale to samozřejmě není jediná pozoruhodnost. Tradici sahající až do roku 1194 má proslulý sýrový trh konající se na hlavním náměstí. Vychutnejte si jedinečnou atmosféru měšťanských domů na pozadí temných grachtů. Spočiňte alespoň na chvilku v některé z kavárniček a vychutnejte si atmosféru místa, které dalo světu dokonalý sýr.

Holandské plavební cesty často mírně vystupují nad okolní území, výše než terén bývá i hladina. Ani břehy porostlé rákosím pak během plavby nebrání rozhledu po nizozemské rovině. Občas je scenerie oživena siluetou větrného mlýna či celou skupinou mlýnů, pietně udržovaných jako skanzen.

holandsko-střed-sppraha-2016-9holandsko-střed-sppraha-2016-10holandsko-střed-sppraha-2016-11

   Amsterdam

Amsterdam, město bez tabu, jak se mu také říká, je velmi těžké popsat pár řádky. Amsterdam se musí prožít. Město skýtá nepřeberné množství zážitků. Zamiřte tedy do největšího kulturního a vědeckého střediska Nizozemí. K výběru máte na 100 galerií, 40 muzeí a 60 divadel či koncertních sálů. Můžete zde posedět také v nejrůznějších restauracích a ochutnat rozmanité pokrmy nejrůznějších kuchyní - asyrské, javánské, tibetské… Pokud vás více naláká posezení v jedné z nespočetných kaváren či barů, máte skutečně z čeho vybírat. Od typických barů přes poklidné kavárničky až po rušné stylové podniky. Poté lze vyrazit na procházku do centra města. Zde je i přes rozsáhlou zastavěnost spousta zeleně soustředěné do několika parků. Velikým lákadlem pro všechny turisty bez rozdílu je též proslulá čtvrť červených luceren. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je i v této čtvrti poměrně bezpečno. Pozor pouze na kapesní zlodějíčky a hlavně zde nikoho nefoťte nebo nenatáčejte, mohli byste si pořídit k úžasným zážitkům i pořádnou bouli na čele :)

Někdo touží poznat místo tvorby takových světových velikánů jakými byli Rembrandt a Vincent van Gogh, někdo přijíždějí navštívit proslulé muzeum Madam Tussaund nebo největší muzeum s bohatými sbírkami - Rijksmuseum. Jiné může zlákat vyprávění přátel, kteří navštívili coffeeshopy. I hlavní obchodní korzo má svůj půvab, stejně jako tisíce cyklistů proplétající se s neomylnou jistotou metropolitním mumrajem. Amsterdam je zkrátka úchvatný.

Stejně typické jsou pro holandské vodní cesty i siluety starých sklopných mostů s mohutnými vahadly, zajišťujícími až překvapivě snadný chod mostu. Svahy průplavních hrází bývají velmi povlovné, takže se snadno obhospodařují jako louky nebo pastviny; z těžce vydobyté země nesmí přijít nic nazmar. Z paluby plující lodi proto můžete vidět i stáda pasoucích se ovcí a černobílých krav.

holandsko-střed-sppraha-2016-12holandsko-střed-sppraha-2016-13holandsko-střed-sppraha-2016-14

   Naarden

Toužíte poznat místo posledního odpočinku našeho velkého učitele J.A. Komenského? Zaměřte tedy svoji pozornost na vodní pevnost Naarden. Jen dvě hodiny plavby od Amsterdamu naleznete kouzelné město obklopené dvojitým vodním příkopem a hradbami. Kostel Grote Kerk, jehož kopule je zkrášlena výjevy ze Starého a Nového zákona vytváří přirozenou dominantou města. V Naardenu jsou s osobností J.A. Komenského spjaty dvě instituce. První z nich je muzeum, které vzniklo již v roce 1892 a jehož nynější podoba pochází z roku 1992. Druhou stavbou je Mauzoleum, kde je umístěn vlastní hrob J.A. Komenského. Sochu učitele národů od V. Makovského naleznete těsně vedle kostela Grote Kerk. Vlastníkem Mauzolea (tzv. Valonské kaple) je Nizozemí, přičemž objekt patří pod správu nizozemského Památkového úřadu (Rijksgebouwendienst). Na základě smlouvy z roku 1933 a dodatku k ní z roku 1935 má Česká republika objekt dědičně pronajatý za symbolický roční poplatek jeden gulden, (resp. odpovídající částka v eurech) a zavazuje se o něj pečovat.

   Utrecht:

Čtvrté největší nizozemské město vás dozajisté nadchne. Stopy dějin kráčejících po starodávné městské dlažbě vtiskávají místu osobitý ráz. Naleznete zde také nevyšší a nejstarší kostelní věž, nepřehlédnutelný Domtoren z roku 1382. Starý kanál se zde klikatí a prochází pod obytnými domy. Centrální muzeum sídlí v bývalém augustiniánském klášteře a radost město udělá i návštěvníkům lačnících po dobrých nákupech.

Vítejte v jedné z nejkrásnějších plavebních oblastí Nizozemska.

 

sp010-nlholandsko-střed-sppraha-2016-16sp011-nl

Plavební charakteristika oblasti: rozmanitá plavební oblast se všemi kategoriemi vodních cest. Vhodné pro všechny milovníky rekreační plavby bez rozdílu. Ve městě Gouda pokles a vzestup hladiny v závislosti na přílivu nebo odlivu, pozor na pevné úvazy. Vjezd do Amsterdamu je zpoplatněn čáskou cca 30 EUR, zaplacení vás opravňuje k plutí po městských grachtech po dobu 72 hodin. V Amsterdamu doporučujeme parkovat v marinách a lodě neponechávat na vnitřních městských grachtech přes noc bez dozoru. Vplutí na Markermeer pouze za dobrých povětrnostních podmínek a při dobré viditelnosti. Na tranzitních kanálech typu Amsterdam - Rýn pozor na rychle se pohybující nákladní lodě. Průjezd centrem Utrechtu je pro největší lodě nemožný, na možnosti proplutí vás upozorníme u každého typu lodě zvlášť. Proplutí Haarlemem je zpolatněno částkou 8 EUR. Při plavbě po trase Haarlem - Amsterdam pozor na velmi rychle plující osobní linkové lodě. Rychlou plavbu ve skluzu signalizují zábleskovým žlutým světlem.

Vzdálenost od hranic s ČR: cca 800 km

Nejbližší letiště s pravidelným spojením do ČR: Amsterdam

Přehled lodí ve středním Holandsku: zde

sp013-nlsp014-nlsp015-nl